PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=391528}

Once

7,5 53 039
ocen
7,5 10 1 53039
7,5 23
oceny krytyków
Once
powrót do forum filmu Once

z jednej strony, ten film jest taki jakiś,,, urzekający, magiczny i wzruszający do tego stopnia,
że prawie się popłakałam, ale... z drugiej strony jest w pewnym sensie, hmm.. dziwny, no i
nie ma zakończenia!!! oglądając miałam pewność, że po scenie, gdy "on" siedzi w
autobusie, akcja będzie toczyć się jeszcze przez jakąś godzinę, a gdy film skończył się na
tym, że ona jest szczęśliwa i pełna życia ze swoim mężem... to po prostu tak jakby nie ma
sensu, historia bez zakończenia, a zakończenia nawet nie da się domyślić, jest wiele
możliwych. Ale to nie jest bynajmniej niepochlebna decyzja, może tak wygląda, ale uwierzcie
mi, że nie jest. Ten film jest absolutnie genialny, a muzyki słowem nie da się opisać. Nie
wiem............

HollywoodDirector

Myślę, że moc tego filmu leży w jego przewrotnej nieprzewidywalności. Najpierw wydaje nam się, że fabuła zmierza do szczęśliwego finału, w którym oboje będą żyć ze sobą długo i szczęśliwie, co można oglądać w co drugim melodramacie, czy co trzeciej komedii romantycznej. Tym bardziej, że w tym przekonaniu utwierdza nas kilka innych szablonowych drobiazgów: dziewczyna po czesku wyznaje mu miłość, mała Ivonka lubi młodego muzyka itd... Dopiero potem coś zaczyna niespodziewanie ewoluować w "niewłaściwym" kierunku. Oboje powracają w szczęśliwe związki z kim innym.
Ale myślę, że ... to jest własnie to zakończenie, którego pozornie nie ma. Zakończenie i jednocześnie przesłanie. Przesłanie o konieczności otwarcia na drugiego człowieka i bezinteresownej przyjaźni, miłości i życzliwości. Dla jego i tylko jego dobra...

ocenił(a) film na 7
farestart

Mnie przede wszystkim przeszkadzała kamera nieprofesjonalna i poczucie cały czas jakiejś prowizoryczności.

interplaygirl

Sposób realizacji mógł irytować - rzeczywiście. Choć mnie właśnie przypadł do gustu. Taki specyficzny, trochę niedbały sposób obrazowania zbliża nieco do sposobu odbioru w rzeczywistości. Czasem to pomaga bardziej wczuć sie w klimat filmu, który przestaje być wystudiowanym, doskonale skomponowanym projektem, a jest po prostu potoczystą opowieścią "z pierwszej ręki".
Zresztą taka praca kamery w filmie, w wielu scenach - mimo pozornej niechlujności - bardzo ożywiała sam przekaz. na przykład w scenie pierwszego spotkania bohaterów (długi najazd kamery z wolnej reki), czy piosenka Markety (If you want me) realizowana właściwie na jednym ujęciu.
Jak dla mnie bomba.

farestart

a według mnie to był zabieg celowy, żeby ludzie nie skupiali się na pięknie obrazów tylko na przekazize, zawartym w piosenkach, jakie bohaterowie śpiewali (:

ocenił(a) film na 7
rijah

Ja rozumiem nowatorskość, niedbałość o wysokie standarty, niezależność etc, i popieram - ale cholernie mnie to mierziło. :(

ocenił(a) film na 10
farestart

Akurat jeśli chodzi o sposób realizacji to mi się to bardzo podobało. To, że ujęcia wyglądały na półamatorskie(zresztą takie były) nadawały filmowi specyficznego klimatu. Dzięki temu bohaterowie wyglądali na bardziej realnych. Tak jakby to ktoś nagrał sobie historie o chłopaku grającym na ulicy poznających dziewczynę w prawdziwym świecie. Muzyka tp majstersztyk zresztą nie na darmo dostali za nią oscara. Jeżeli o mnie chodzi dawno nie widziałem tak dobrego filmu. A jeżeli chodzi o zakończenie to jest naprawde ciekawe. Oczywiście większość z nas chciałaby, żeby bohaterowie zostali razem aż smierć ich nie rozłączy, ale dzięki temu, że stało się inaczej film znacznie zyskał z racji tego że nie kończy się jak tysiące romansów czy komedii romantycznych. Jeszcze raz według mnie film genialny:)

ocenił(a) film na 10
interplaygirl

a widziialas kiedys filmy von Triera? on wszystkie filmy robi kamera, ktora operator trzyma w rece, a nie na statywie. I to nie jest niedbale, to ma dodac realnosci filmowi, bo wyglada tak, jakby filmowal prawdziwe zzycie, na biezaco.

ocenił(a) film na 7
aleksandra22884

studiuję filmoznawstwo, widziałam von triera.
mówię tylko, że mnie osobiście to mierziło. i przeszkadzało. już nie można?

ocenił(a) film na 10
interplaygirl

Twoje odpowiedzi sa naprawde agresywne... Mozna miec inne zdanie i nikt Ci tego nie zabroni, ale nie wiem co uzycie kamery ma z prowizorycznoscia wspolnego. A skoro studiujesz filmoznawstwo tym bardziej powinnas rozumiec takie zabiegi.

ocenił(a) film na 7
aleksandra22884

Mówię o odczuciach. A pamiętam oglądanie tego filmu na kilka lat przed moim studiowaniem, toteż zawsze wracam do pierwotnych emocji. Moje analizowanie filmu póki co jest bardzo emocjonalne, niestety będe musiała się tego pozbyć.

Naprawdę podobał mi się ten film i mnie wzruszył, estetycznie mnie tylko cały czas coś kłuło i tyle.

ocenił(a) film na 8
aleksandra22884

kurczę, ja to bardzo dobrze rozumiem. mi akurat taki zabieg w tym filmie przypadł do gustu, nawet bardzo. Ale nie wszystko musi się podobać, nawet jeśli ma jakiś sens.

HollywoodDirector

Fajnie, że od razu podałaś zakończenie filmu. Miałam go oglądać. Następnym razem pisz po prostu " spojler", jeśli chcesz się podzielić uczuciami na temat zakończenia, a nie psujesz innym rozrywkę.

ocenił(a) film na 10
Niedzisiejsza_Emily

to twój problem i to nie jest spojler poco wchodziłaś a ten temat skoro jeszcze nie widziałaś filmu po co przed obejrzeniem nabrać jakiejś opinii?

HollywoodDirector

Bo tak ludzię robią. Chcą zobaczyć opinie ( czy film był fajny, jak się podobała gra aktorska, itp.). Nie wiedziałaś, że to normalne? Moja prośba nie jest złośliwa, ale jeśli wg Ciebie napisanie końcowej sceny nie jest spojlerem no to przepraszam bardzo... Następnym razem po prostu to napisz i tyle.

Niedzisiejsza_Emily

Nie przejmujcie się, że znacie zakończenie. W tym filmie fabuła nie ma tak wielkiego znaczenia, przynajmniej wg mnie :) To chyba jedyny film, który mogę oglądać raz po razie, bo delektuję się każdą sceną, każdym ujęciem... "Once" jest magiczny, a przy tym wszystkim niezwykle ukazuje prozę życia, co jest w nim, moim zdaniem, najpiękniejsze. Zero kiczu, zero tandety, lukrowanych tekstów i zażenowania, a to wszystko okraszone może trochę naiwną i prostą muzyką, ale za to bardzo urokliwą :)

HollywoodDirector

OSTRZEGAJ PRZED SPOILERAMI : <

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones